KAKO RAVNATI V VROČIH DNEH? PO PAMETI.

Smo nekje na sredini poletja in nekako se zdi, da nam to poletje ne bo prineslo izrazitih vročinskih valov. Ali pa nas morda še preseneti. Ne glede na to, pa je pazljivost v poletnih dneh še kako pomembna. Ozračje se v tem času, tudi po nevihti kaj hitro segreje in ko sonce zopet pokuka izza oblakov lahko kaj hitro nehote pregreje naše telo.

Poletna vročina najbolj prizadene starejše, otroke, bolnike, ljudi s šibkim socialno-ekonomskim statusom in ljudi, ki so dodatno izpostavljeni dejavnikom iz okolja (onesnažen zrak, delo v slabo prezračenih in vročih prostorih, na prostem,…).

Časovno daljša izpostavljenost soncu, lahko na telesu povzroči težave in posledično se pojavi pregretje telesa. Znaki, ki nakazujejo alarmantno stanje telesa so: kožni izpuščaji, vročinska izčrpanost, omedlevica, vročinski krči in ne nazadnje tudi vročinska kap.

Nasveti, da bomo preprečili prekomerno obremenitev telesa s toploto so, da:

- hladimo prostore (zračenje ponoči, zgodaj zjutraj, zvečer; uporabimo ventilator ali klimo)

- hladimo sebe (prha/kopel)

- umaknemo se v senco ali hladnejše prostore

- izberemo primerna oblačila (lahka, ohlapna)

- uživamo zadostne količine tekočine (1,5-2 litra na dan; izberemo vodo ali nesladkani čaj)

Pazimo na ranljivejše skupine:

- še posebej smo pozorni na znake prizadetosti pri dojenčkih in majhnih otrocih, starejših, duševno prizadetih ter pri osebah s kroničnimi obolenji, predvsem pri srčnih bolnikih in osebah s povišanim  krvnim tlakom,

-  pokličimo ali obiščimo tiste, ki živijo sami in morda potrebujejo pomoč,

- NIKOLI ampak res nikoli, ne puščamo nikogar v zaprtem parkiranem avtomobilu,

- v primeru pregretja bolnika umaknemo na hladno (v senco, hladen prostor) in po potrebi pokličemo zdravniško pomoč ter bolnika ves čas hladimo.

NE POZABIMO:

- na zaščito pred soncem (v času med 10. in 16. uro se izogibamo izpostavljanja soncu; uporabimo sončna očala, zaščitno pokrivalo,primerna oblačila in široko spektralno zaščitno kremo z zaščitnim faktorjem najmanj 30),

- bodimo pozorni na varnost pri hrani, ki se v vročini hitreje pokvari, kar lahko ob zaužitju povzroči zastrupitev,

- bodimo pozorni na ustrezno temperaturo hranjenja zdravil in upoštevamo nasvete zdravnika,

- spremljajmo vremensko napoved in opozorila preko javnega obveščanja.

Naj vam poletje dobro služi, naužijte se svežega zraka in vseh poletnih radosti, vendar z dobro mero pazljivosti, da ne bo prišlo do nezaželenih zapletov in slabega počutja zaradi prekomerne brezskrbnosti.

VIR: NIJZ

Mojca Kokove, dipl.m.s.