»NIČ VEČ AMPUTACIJ! STE SLADKORNI BOLNIK? – VSAK DAN PREGLEJTE SVOJE NOGE!«.

Tako se glasi letošnji slogan ob Evropskem dnevu žil, ki bo letos 18. marca. Poapnitev žil je že na splošno zelo pogosta pri starejših osebah, pri sladkornih bolnikih pa ima po navadi še bolj zgoden začetek, še hitrejše napredovanje in ponavadi tudi slabšo splošno prognozo.

Periferna arterijska bolezen je ena najpogostejših oblik napredovale poapnitve žil. Poapnitev žil z drugo besedo imenujemo tudi ateroskleroza. Gre za proces odlaganja maščob v žilno steno, kar počasi maši žilno svetlino, ovira dotok krvi organom in vodi v bolezen.

Po 55. letu starosti naj bi kar petina vseh prebivalcev v razvitem svetu že imela blago obliko periferne arterijske bolezni. Poleg ateroskleroze so vzroki za nastanek lahko še kajenje, sladkorna bolezen, povečana telesna teža z indeksom telesne mase nad 30, zvišan krvni tlak in zvišan holesterol. Maščobe lahko žilo popolnoma zaprejo in tako do nog, zlasti do njenih najbolj oddaljenih delov pride vedno manj krvi, bogate s kisikom. Pomanjkanje kisika pa kasneje povzroči poškodbe tkiv, mišic in živcev, kar lahko vodi v odmrtje tkiva ali gangreno. Če pride do slednje, je edina možnost, da se reši življenje pacienta ta, da se odmrli del noge amputira.

Znaki periferne arterijske bolezni se začnejo kazati šele takrat, ko se premer žile zoži že za več kot polovico. Znaki so lahko krčevite bolečine v nogi, ki se poslabšajo med telesno aktivnostjo in izginejo že po nekaj minutah počitka, pri napredovali bolezni se bolečine lahko pojavijo tudi že med mirovanjem, oseba občuti šibkost v nogah, ima občutek mrazu in hladno kožo, koža je ravno tako stanjšana in lahko bleda in lisasta oziroma rdečkasto modrikasta, zmanjša se tudi poraščenost okončine, nohti se zadebelijo, rane se celijo počasneje, nastajajo lahko celo razjede, stopalni pulzi pa so zelo slabo tipljivi oziroma odsotni.

Pomembna je preventiva in pravočasno odkrivanje bolezni. Stopala vsak dan dobro umijte in kožo dobro obrišite. Nosite udobno obutev, ki ne utesnuje stopal in pusti koži da v njej diha. Vsak dan bodite redno telesno aktivni, vsaj 30 minut. Redno si kontrolirajte vrednosti krvnega tlaka, krvnega sladkorja in krvnega holesterola, takoj prenehajte s kajenjem in poskrbite, da se boste čim bolj zdravo prehranjevali.

(Povzeto po Lek.si)

Vanja Jenič, dipl. m. s.