PREVENTIVNI UKREPI ZA KREPITEV IMUNSKEGA SISTEMA

Če si predstavljamo, da je naše telo grad, je obzidje tega gradu imunski sistem. Vsak dan se našemu obzidju približa več sto sovražnikov, ki pa ga lahko obzidje obvaruje ali pa se zgodi ravno nasprotno. Mikrobi prodro v naše telo, ta pa ima več mehanizmov s katerimi varuje pred vdorom. Eden izmed večjih je koža, sluznica v ustih, nosu in očeh itd.

Včasih pa se zgodi, da mikrobi kljub temu lahko prodro v naše telo. Bodisi zaradi padca imunskega sistema ali pa zaradi večje izpostavljenosti mikrobom. Takrat pravimo da zbolimo.

Z različnimi preventivnimi ukrepi lahko krepimo imunski sistem tudi sami. Začnemo lahko že pri aktivnem življenjskem slogu. To pomeni, da smo vsakodnevno telesno dejavni vsaj pol ure. Namesto, da zjutraj prestavljamo budilko in poležavamo, lahko dan pričnemo z nekaj raztezalnimi vajami ali krajšim sprehodom. Ob obisku trgovine lahko parkiramo na najbolj oddaljenem parkirišču in s tem prehodimo kakšen meter več. Dvigalo lahko zamenjamo s hojo po stopnicah.

Med preventivne ukrepe za krepitev imunskega sistema sodi tudi ustrezna prehrana. Ta naj bo raznovrstna in pestra. Svetujemo, da v jedilnik vključite čim več zelenjave in sadja. Ta živila so bogat vir vitaminov, ki pa pomagajo obzidju gradu, da je trden in nepremagljiv. Poizkusite si pripraviti krožnik z živili, ki so različnih barv. Svetujemo tudi, da se za krepitev imunskega sistema izogibate uživanju alkohola, poživil in tobaka.

Telo lahko okrepimo tudi z zadostno količino spanca. Odrasla oseba potrebuje od 7 do 9 ur spanca. V tem času se telo spočije in nabere energijo za boj proti neželenim mikrobom.

Ne pozabimo, da ima velik pomen pri prenosu mikrobov osebna higiena. Najpomembnejša je higiena rok in higiena kašlja. Svetujemo, da si roke umijete pod tekočo vodo, z milom, večkrat na dan. Pozorni bodite na to, da jih umijete, ko zapustite stranišče, predenj greste jest, po tem ko ste v stiku z živaljo ali pa ko odidete iz prostora, kjer se nahaja veliko ljudi (zdravstveni dom, bolnišnica, šola, vrtec, večji nakupovalni centri…). Vzdrževati je potrebno tudi higieno prostora. Čiščenje površin ki se jih dotika ogromno ljudi (npr. kljuke) in prezračevanje sob vsaj dvakrat na dan. Kar pa se tiče higiene kašlja oz. kihanja svetujemo, da to naredite v komolec. Saj s tem preprečite, da bi se bacili v obliki kapljic prenesli po prostoru.

Najbolj učinkovita zaščita pred gripo pa je seveda cepljenje. Priporočljivo je za vsakogar. Še posebej ga svetujemo ogroženim populacijam, kot so osebe starejše od 65 let, bolniki s kroničnimi bolezni pljuč, srca, ledvic, za diabetike, za osebe z imunsko pomanjkljivostjo, zdravljene s kemo ali radioterapijo in malignomi, majhnim otrokom in nosečnicam.

Ljudje smo družabna bitja, potrebujemo bližino drugih. Da pa bi preprečili prenos bolezni in da bi bila kvaliteta življenja boljša svetujemo, da pričnete s preventivnimi ukrepi proti prehladu in gripi že v začetku leta.

Petra Judež, dipl. m. s.
ZDRAVSTEVNI DOM NOVO MESTO