ZDRAVJE LEDVIC ZA VSE IN POVSOD

Kronična ledvična bolezen je nenalezljiva bolezen, ki trenutno bremeni 850 milijonov ljudi po celem svetu. Število obolelih iz leta v leto še narašča, zato je letošnji svetovni dan ledvic namenjen ozaveščanju o preventivnih ukrepih za preprečevanje nastanka in napredovanja ledvičnih bolezni. Skupaj si prizadevamo za dostopnost do zdravja ledvic za vse in povsod.

Najpogostejši dejavniki za nastanek ledvičnih bolezni so sladkorna bolezen, zvišan krvni tlak, nezdrava prehrana, strukturne nepravilnosti ledvic in sečil ter zdravila, ki škodijo ledvicam. Zato preventivni ukrepi vključujejo predvsem zdrav način življenja, skupaj s telesno dejavnostjo in zdravo prehrano, ter občasnim testiranjem krvne in urinske slike ljudi, ki so bolj ogroženi za nastanek ledvičnih bolezni.

Priporoča se zdrava in uravnotežena prehrana, kar pomeni pet manjših obrokov, enakomerno razporejenih čez dan. Vključevanje živil iz vseh prehranskih skupin, predvsem polnozrnati žitni izdelki; sveže, sezonsko, lokalno pridelano in raznoliko sadje in zelenjava; mleko in mlečni izdelki z manjšo vsebnostjo maščob; meso in mesni izdelki največ petkrat tedensko; hladno stiskana olja, oreščki v manjši količini. Na dan naj bi zaužili nekje 1,5 L tekočine, predvsem navadno vodo brez okusa in nesladkane čaje. Zdrav način življenja vključuje tudi redno gibanje vsaj pol ure dnevno, dovolj spanca ter opuščanje nezdravih razvad, kot so kajenje in pitje alkoholnih pijač.

Pri osebah z znano boleznijo ledvic je pomembna tudi dobra ureditev krvnega tlaka in krvnega sladkorja. Kar poleg zdravega načina življenja, pomeni še redno spremljanje vrednosti ter dosledno jemanje zdravil, če so le-ta potrebna. Pri bolnikih pri katerih pa je kronična ledvična bolezen že napredovala je izjemno pomembno tudi zdravljenje sočasnih bolezni in zapletov.

Na vas je, da prevzamete odgovornost za svoje zdravje. Če je bolezen pri vas že prisotna svojo bolezen sprejmete s pozitivnim odnosom. Je že res, da ne moremo vedno vplivati na to kaj se nam bo zgodilo, lahko pa vedno sami vplivamo na to, kako bomo na določeno zadevo gledali. Kronična bolezen ne pomeni pasivne vdanosti in tudi ni dobro, da bi se kar tako vdali brez boja. Zelo pomembno je, da svojo bolezen dobro spoznate in v vsakdanjem življenju najdete pot, da se vpliv bolezni na kvaliteto življenja čim bolj zmanjša. Ustvarite nove rutine, razmišljajte inovativno in pozitivno na celotno zadevo, lahko se zgodi, da dosežete celo še boljšo kvaliteto življenja, kot pred boleznijo! Ne pozabite, s trdno voljo in ustrezno motivacijo je možno prav vse. Naj vam postane dragoceno tisto kar imate in kar zmorete ne tisto česar nimate.

Vanja Luzar, dipl. m. s.

Zdravstveno vzgojni center